Cat bowl 18 cm
Description
Cat bowl 18 cm - Polish Pottery.
Black cats pattern. Kittens playing with a blue ball of wool surrounded by light blue floral motive. The edge is finished in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 350 ml |
| Maximum diameter | 18 cm |
| Minimum diameter | 15.5 cm |
| Height | 6.5 cm |
| Weight 1 pc. | 790 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Starzyk |
| Pattern No. | 2592 |
