Cat bowl 21 cm
Description
Cat Bowl ø 21 cm - Polish Pottery.
Catty pattern. AAround the paw prints in shades of blue, yellow flowers and black floral motifs. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 650 ml |
| Maximum diameter | 21 cm |
| Minimum diameter | 17.5 cm |
| Height | 7.5 cm |
| Weight 1 pc. | 1100 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Starzyk |
| Pattern no | 2153 |
