Container 500 ml with a lid
Description
Container 500 ml with a lid.
Flower pattern in in blue, roses. The edge in navy blue. Boleslawiec pottery - hand painted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 500 ml |
| Maximum diameter | --- |
| Diameter | 9 cm |
| Total height | 13.5 cm |
| Height - container | 11 cm |
| Weight 1 pc. | 495 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Teresa Liana |
| Pattern no | 1532 |
