Dog bowl 18 cm
Description
Dog bowl 18 cm - Polish Pottery.
Pattern with dogs theme - black dachshunds, terriers and blue bones. Perfect for dog lovers. Delicate light blue ornamental finish. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 350 ml |
| Maximum diameter | 18 cm |
| Minimum diameter | 15.5 cm |
| Height | 6.5 cm |
| Weight 1 pc. | 790 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Starzyk |
| Pattern No. | 2680 |
