Dog bowl Cat bowl 21 cm
Description
Dog bowl Cat bowl ø 21 cm - Polish Pottery.
Unique dachshund motif and blue or black paw prints. Perfect for dog lovers. Delicate floral finish. The edge in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 650 ml |
| Maximum diameter | 21 cm |
| Minimum diameter | 17.5 cm |
| Height | 7.5 cm |
| Weight 1 pc. | 1100 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Starzyk |
| Pattern No. | 2152 |
