Fondue BOWL 16 cm
Description
Founde bowl, salad bowl, fruit bowl ø 16 cm - round.
Pattern with a plant and floral motif with dominant green and blue. The edge in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Diameter | 16 cm |
| Height | 8.5 cm |
| Capacity | 900 ml |
| Weight 1 pc. | 700 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Starzyk |
| Pattern no. | 2349 |
