Gravy boat Sauce boat 11.5 cm
Description
Gravy boat 11.5 cm Sauce boat.
Christmas pattern in vintage style in blue and brown colors with a Christmas tree, stars and snow. The edge in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Width | 11.5 cm |
| Height | 8 cm |
| Capacity | 430 ml |
| Weight 1 pc. | 500 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Jacek Chyla |
| Pattern No. | 0339 |
