Heart cake form 15 cm
Description
Heart cake form 15 cm.
Classic pattern in a vintage style. White hearts on a navy blue background. The edge in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Maximum length | 15 cm |
| Maximum width | 15.5 cm |
| Height | 8 cm |
| Capacity | 520 ml |
| Weight 1 pc. | 460 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Ciszewska |
| Pattern no | 0375J |
