MUG 400 ml
Description
MUG 400 ml.
Classic pattern with plant motifs in green and navy blue with dots in circles. The edge in navy blue Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 400 ml |
| Diameter | 8 cm |
| Height | 13.5 cm |
| Weight 1 pc. | 450 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Ciszewska |
| Pattern no | 0377 Y |
