Milk JUG 300 ml
Description
Milk Cream JUG 300 ml
Floral pattern. Subtle flowers in blue, white and gray. The edge in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 300 ml |
| Height | 10.5 cm |
| Diameter | 6 cm |
| Maximum diameter | 9 cm |
| Maximum width | 12 cm |
| Weight 1 pc. | 300 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Teresa Liana |
| Pattern no | 2381 |
