Milk JUG 200 ml
Description
Milk Cream JUG 200 ml
Pattern with delicate butterflies in shades of blue. Dots and edging in navy blue. Boleslawiec pottery - hand painted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 200 ml |
| Height | 7.5 cm |
| Diameter | 5 cm |
| Maximum diameter | 7 cm |
| Maximum width | 10 cm |
| Weight 1 pc. | 170 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Teresa Liana |
| Pattern No. | 2380 |
