Double miniature JUG
Description
Double miniature JUG.
Heart pattern, classic. Ornament in the form of hearts made of swirls on a navy blue or fired ceramic background. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Diameter | ~ |
| Total height | 7.5 cm |
| Height - container | ~ |
| Capacity | ~ |
| Length | ~ |
| Width | 4 cm |
| Height | 4.5 cm |
| Weight 1 pc. | 80 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Designer | Teresa Liana |
| Pattern No. | 0433 |
