Mini JUG 40 ml
Description
Mini JUG 40 ml.
Pattern with flowers, with a floral motif - black and shades of blue. Black ornament, geometric arrangement. The edge in navy blue. Boleslawiec Pottery - Handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Diameter | 4.4 cm |
| Total height | 5.5 cm |
| Height - container | ~ |
| Capacity | 40 ml |
| Length | ~ |
| Width | ~ |
| Height | ~ |
| Weight 1 pc. | 55 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Teresa Liana |
| Pattern No. | 1921 |
