Mug 300 ml without ear
Description
Mug 300 ml without ear.
Unique pattern - Bullfinch bird. Two birds in winter colors. The edge in navy blue. Rowan branches and an evergreen plant motif on the edges. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 300 ml |
| Diameter | 8.5 cm |
| Height | 13 cm |
| Weight 1 pc. | 400 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Starzyk |
| Pattern no | U4830 |
