Round BOWL 12.5 cm
Description
Appetizer bowl Small bowl ø 12.5 cm round.
Boleslawiec pottery - HANDMADE. Pattern with flowers in delicate colors - red and white. The edge is finished in brown.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Diameter | 12.5 cm |
| Height | 5.5 cm |
| Capacity | 140 ml |
| Weight 1 pc. | 300 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Starzyk |
| Pattern No. | 2574 |
