Round BOWL 6 cm
Description
Small bowl ø 6 cm round.
Delicate floral pattern. Meadow flowers in shades of blue and green. The edge finished in navy blue color. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Diameter | 6 cm |
| Capacity | 40 ml |
| Height | 3.5 cm |
| Weight 1 pc. | 70 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Starzyk |
| Pattern No. | 1821 |
