Sugar bowl 200 ml
Description
Sugar bowl 200 ml
Boleslawiec pottery - HANDMADE. Pattern with flowers in delicate colors - red and white. The edge is finished in navy blue.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 200 ml |
| Height | 10 cm |
| Diameter | 7 cm |
| Maximum diameter | 9 cm |
| Maximum width | 12.5 cm |
| Weight 1 pc. | 330 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Starzyk |
| Pattern No. | 2832 |
