Teapot Jug 600 ml
Description
Teapot Jug 600 ml.
Pattern with floral and plant motif, with dominant navy blue. Cornflower. The edge in navy blue. Ceramics Bolesławiec - HANDMADE.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 600 ml |
| Height | 16 cm |
| Maximum width | 18 cm |
| Maximum diameter | 11 cm |
| Inlet diameter | 8.5 cm |
| Weight 1 pc. | 600 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Honorata Kedzierska |
| Pattern no | 0976 |
