Teapot 1.2 l with warmer CHERRY ORCHARD
Description
Teapot 1200 ml with warmer.
Cherry orchard pattern - red cherries with green leaf. The edge in navy blue. Boleslawiec pottery - hand painted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Teapot - Capacity | 1200 ml |
| Maximum height | 23 cm |
| Maximum width | 24 cm |
| Teapot - Height | 15 cm |
| Teapot - Maximum diameter | 15 cm |
| Teapot - Inlet diameter | 10 cm |
| Teapot - Weight | 840 g |
| Warmer - Height | 8 cm |
| Warmer - Diameter | 15 cm |
| Warmer - Weight | 680 g |
| Weight 1 pc. | 1520 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Teresa Liana |
| Pattern No. | 2715 |
