Teapot Jug 900 ml
Description
Teapot 900 ml Jug.
Princess pattern in a red flower dress. Green-blue-black floral motif around. Navy blue edge finish. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 900 ml |
| Height | 13.5 cm |
| Maximum width | 21.5 cm |
| Maximum diameter | 13 cm |
| Inlet diameter | 9 cm |
| Weight 1 pc. | 690 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Teresa Liana |
| Pattern No. | 2286 |
