Teapot 0.9 l with warmer
Description
Teapot 900 ml Jug with warmer.
Floral pattern in blue roses and green leaves with small dots. The edge in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Teapot - Capacity | 900 ml |
| Maximum height | 19.5 cm |
| Maximum width | 21.5 cm |
| Teapot - Height | 13.5 cm |
| Teapot - Maximum diameter | 13 cm |
| Teapot - Inlet diameter | 9 cm |
| Teapot - Weight | 690 g |
| Warmer - Height | 6.5 cm |
| Warmer - Diameter | 13 cm |
| Warmer - Weight | 470 g |
| Weight 1 pc. | 1160 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Teresa Liana |
| Pattern no. | 2150 |
