Vase 14 cm
Description
Vase 14 cm.
UNIQUE pattern - white and yellow flowers (jasmine and forsythia). The edge in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Height | 14 cm |
| Capacity | 1 600 ml |
| Infusion diameter | 3.5 cm |
| Maximum diameter | 16.5 cm |
| Weight 1 pc. | 840 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Teresa Liana |
| Pattern No. | U4901 |
