Baking dish Cake form 34.5 cm
Description
Baking dish Cake form Casserole dish 34.5 x 23.5 cm platter.
Boleslawiec pottery - handpainted. UNIQUE pattern. White polka dots on a navy blue background. The edge in navy blue.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Length | 34.5 cm |
| Width | 23.5 cm |
| Height | 6.5 cm |
| Weight 1 pc. | 2250 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Ciszewska |
| Pattern no | U0158 |
