Baking dish Casserole dish Cake form Plater 32 cm
Description
Baking dish Casserole dish Cake form 32 x 27 cm Rectangular platter.
Floral pattern with dominant green and navy blue. Border in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Length | 32 cm |
| Width | 27 cm |
| Height | 7.5 cm |
| Weight 1 pc. | 2150 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Jolanta Okraska |
| Pattern no | 0614 |
