Baking dish Loaf form 31 cm
Description
Loaf form Cake form Baking dish 31x11 cm Bowl.
Boleslawiec pottery - handpainted. Classic pattern with floral motif in navy blue and green. Navy blue dots. The edge in navy blue.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Length | 31 cm |
| Width | 11 cm |
| Height | 6.5 cm |
| Capacity | 1000 ml |
| Weight 1 pc. | 1 050 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Ciszewska |
| Pattern no | 0377 W |
