Baking dish Rectangular platter 25 cm
Description
Baking dish Casserole dish Cake form 25 x 19 cm Rectangular platter.
HEART pattern. Red and brown hearts and tiny blue dots. Border in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Length | 25 cm |
| Width | 19 cm |
| Height | 4.5 cm |
| Weight 1 pc. | 1000 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Teresa Liana |
| Pattern no | 2108 |
