Bubble MUG 250 ml
Description
Bubble MUG 250 ml
Winter pattern. Snowflakes in white, gray, yellow and orange and blue stars. The edge finished in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 250 ml |
| Diameter | 7.5cm |
| Height | 8 cm |
| Weight 1 pc. | 290 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Teresa Liana |
| Pattern No. | 2713 |
