Bubble MUG 250 ml
Description
Bubble MUG 250 ml
Boleslawiec pottery - handpainted. Unique pattern in a vintage style. Subtle blue dots motif. The edge in the firing color of the ceramics
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 250 ml |
| Diameter | 7.5cm |
| Height | 8 cm |
| Weight 1 pc. | 290 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Bronislaw Wolanin |
| Pattern no | U1455 |
