Bubble MUG 250 ml
Description
Bubble MUG 250 ml Tea coffee Mugs.
Floral pattern in white, yellow, red and blue. Cornflowers, poppy and chamomile surrounded by green leaves and dots. The edge in navy blue. Boleslawiec Pottery - Handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 250 ml |
| Diameter | 7.5cm |
| Height | 8 cm |
| Weight 1 pc. | 290 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Starzyk |
| Pattern No. | 2511 |
