Bubble MUG 250 ml
Description
Bubble MUG 250 ml Tea coffee Mugs.
Dragonfly pattern - blue swarm of insects and light blue polka dots. The design is perfect f.e. for Japanese tea. The edge is finished in navy blue. Ceramics Bolesławiec - HANDMADE.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 250 ml |
| Diameter | 7.5cm |
| Height | 8 cm |
| Weight 1 pc. | 290 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Teresa Liana |
| Pattern No. | 2332 |
