Bubble MUG 350 ml
Description
Bubble MUG 350 ml
Floral and ornamental pattern in yellow, green and blue. Border in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 350 ml |
| Diameter | 8.5 cm |
| Height | 10 cm |
| Weight 1 pc. | 360 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Danuta Knapik |
| Pattern no | 0981 |
