Bubble MUG 350 ml
Description
Bubble MUG 350 ml
Boleslawiec pottery - handpainted. Unique pattern with a plant motif in navy blue and bottle green. Border in navy blue.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 350 ml |
| Diameter | 8.5 cm |
| Height | 10 cm |
| Weight 1 pc. | 360 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Janina Palka |
| Pattern no | U0392 |
