Bubble MUG 500 ml
Description
Bubble MUG 500 ml Tea coffee Mugs.
Winter pattern – light-blue snowflakes, blue little angels, and green Christmas trees.Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 500 ml |
| Diameter | 9.5 cm |
| Height | 11 cm |
| Weight 1 pc. | 480 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Jolanta Okraska |
| Pattern No. | 1675 |
