Bubble MUG Tea coffee Mugs 250 ml
Description
Bubble MUG 250 ml Tea coffee Mugs.
UNIQUE Christmas pattern. Stars, sleds, fir trees, and a motif of wrapped gifts in shades of blue and green. A waving red Santa adds a cheerful festive touch. The edge in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 250 ml |
| Diameter | 7.5cm |
| Height | 8 cm |
| Weight 1 pc. | 290 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern No. | U5174 |
| Pattern designer | Maria Starzyk |
