Butter dish Butter container 18 cm
Description
Butter dish 18 x 13.5 cm internal dimensions 12 x 9 cm Butter container.
Unique Pattern. Bullfinch birds on a branch in autumn colors. Rowan leaves and fruits. The edge in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Length | 18 cm |
| Width | 13.5 cm |
| Length of the parts for butter | 12 cm |
| Width of the parts for butter | 9 cm |
| Height | 9 cm |
| Weight 1 pc. | 790 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Starzyk |
| Pattern No. | U5178 |
