Cutting board 29 cm
Description
Cutting board 29 cm rectangular.
Boleslawiec pottery - handpainted. Unique pattern in a classic style - fine dots on a red background. Border in navy blue.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Maximum length | 29 cm |
| Minimum length | 24.5 cm |
| Width | 18.5 cm |
| Thickness | 1 cm |
| Weight 1 pc. | 980 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Ciszewska |
| Pattern no | U9971 |
