Dinner PLATE Platter Serving dish 26.5 cm
Description
Square dinner PLATE 26.5 cm Platter Serving dish.
Boleslawiec pottery - handpainted. Geometric pattern in a vintage style, colorful. Border in creamy white (natural firing color).
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Length | 26.5 cm |
| Width | 26.5 cm |
| Height | 4 cm |
| Weight 1 pc. | 1150 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Anna Pasierbiewicz |
| Pattern no | 0038 |
