Espresso 60 ml CUP with saucer
Description
Espresso 60 ml CUP with saucer.
Boleslawiec pottery - handpainted. UNIQUE pattern - small white dots on a blue background. Finish of the edging in navy blue.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Cup – capacity | 60 ml |
| Total height | 7 cm |
| Cup – diameter | 6 cm |
| Cup – height | 5.8 cm |
| Saucer – diameter | 11 cm |
| Saucer – height | 1.5 cm |
| Weight 1 pc. | 250 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Ciszewska |
| Pattern no | U9972 |
