Flat egg cup
Description
Flat egg cup.
Decoration in shades of green. Delicate flowers light green and dark green. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Diameter | 10 cm |
| Inner diameter | 3.8 cm |
| Height | 3 cm |
| Weight 1 pc. | 120 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Starzyk |
| Pattern No. | 2322 |
