Flat egg cup
Description
Flat egg cup.
Vintage style pattern - yellow dots on a dark navy blue background. Border in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Diameter | 10 cm |
| Inner diameter | 3.8 cm |
| Height | 3 cm |
| Weight 1 pc. | 120 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Ciszewska |
| Dekor No. | 0125 |
