Gravy boat Sauce boat 11.5 cm HEN
Description
Gravy boat 11.5 cm Sauce boat.
Pattern with hens. Running hen in blue and navy blue. Plant motive. The edge is finished in navy blue. Bolesławiec pottery – Handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Width | 11.5 cm |
| Height | 8 cm |
| Capacity | 430 ml |
| Weight 1 pc. | 500 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Teresa Liana |
| Pattern no | 2595 |
