Gravy boat Sauce boat 11.5 cm WINTER
Description
Gravy boat 11.5 cm Sauce boat.
Winter pattern in navy blue. Pattern with snowflakes, reindeers and Christmas trees. The edge in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Width | 11.5 cm |
| Height | 8 cm |
| Capacity | 430 ml |
| Weight 1 pc. | 500 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Teresa Liana |
| Pattern No. | 1931 |
