Heart BOWL 17 cm
Description
Heart shaped bowl 17 x 15.5 cm
Boleslawiec pottery - handpainted. Vintage style pattern - green circles and navy blue design. Border in green.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Maximum length | 17 cm |
| Maximum width | 15.5 cm |
| Height | 6.5 cm |
| Capacity | 500 ml |
| Weight 1 pc. | 470 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Iwicka |
| Dekor No. | 0089 |
