MUG 150 ml
Description
MUG 150 ml
Design with cats in shades of blue and black. Cats playing with a ball of wool surrounded by floral patterns. The edge is finished in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 150 ml |
| Diameter | 8 cm |
| Height | 6.5 cm |
| Weight 1 pc. | 220 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Starzyk |
| Pattern No. | 2588 |
