MUG 150 ml
Description
MUG 150 ml
Boleslawiec pottery - handpainted. Classic pattern in a vintage style - green spirals with navy blue motifs. The Edge in navy blue.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 150 ml |
| Diameter | 8 cm |
| Height | 6.5 cm |
| Weight 1 pc. | 220 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Ciszewska |
| Pattern no | 0361 |
