MUG 170 ml
Description
MUG 170 ml Tea coffee Mugs.
Boleslawiec pottery - handpainted. Christmas pattern in colors of navy blue, blue and green. Bells, stars and Christmas trees set a winter mood. The edge is in navy blue.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 170 ml |
| Diameter | 8 cm |
| Height | 6.5 cm |
| Weight 1 pc. | 240 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Wirginia Cebrowska |
| Pattern No. | 1756 |
