MUG 170 ml
Description
MUG 170 ml Tea coffee Mugs.
Princess pattern - red flowers and carriage. Blue coach surrounded by red flowers and green, blue and black floral motifs. Navy blue edge finish. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 170 ml |
| Diameter | 8 cm |
| Height | 6.5 cm |
| Weight 1 pc. | 240 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Teresa Liana |
| Pattern No. | 2287 |
