MUG 170 ml
Description
MUG 170 ml Tea coffee Mugs.
Bolesławiec pottery – handmade. Floral pattern with a dominant motif of yellow roses.The edge in navy blue. Boleslawiec pottery - hand painted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 170 ml |
| Diameter | 8 cm |
| Height | 6.5 cm |
| Weight 1 pc. | 240 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Designer | Maria Starzyk |
| Pattern no | 1510 |
