MUG 200 ml
Description
MUG 200 ml Tea coffee Mugs.
UNIQUE Christmas pattern. Stars, sleigh, spruce trees, Santa Claus and the theme of wrapped gifts against the background of a winter landscape. Border in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 200 ml |
| Diameter | 9 cm |
| Height | 6.5 cm |
| Weight 1 pc. | 250 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Mariusz Ochocki |
| Pattern No. | U5001 |
