MUG 200 ml
Description
MUG 200 ml Tea coffee Mugs.
Boleslawiec Ceramics - handpainted. UNIQUE pattern - spring flowers in light blue, red and white. Edge finished in navy blue color.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 200 ml |
| Diameter | 9 cm |
| Height | 6.5 cm |
| Weight 1 pc. | 250 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Teresa Liana |
| Pattern no | U4818 |
